Agnieszka Franków-Żelazny

Agnieszka Franków-Żelazny

Agnieszka Franków-Żelazny

Agnieszka Franków-Żelazny jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego (studia biologiczne ukończone w 2000 r.) oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Wydział Edukacji Muzycznej (dyplom w 2004 r.) oraz Wydział Wokalny (dyplom w 2005 r.). W 2006 roku ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 

Swoją przygodę z chóralistyką rozpoczęła w Chórze Mieszanym Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, a kontynuowała we wrocławskich chórach akademickich. 

W latach 1995-1999 była członkiem Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „IN TERRA PAX”, a w latach 1997-1999 pełniła tam funkcję instruktora głosowego. W 1999 roku założyła chór „Con Amore” przy Zespole Szkół Nr 1 we Wrocławiu, który prowadziła do początku 2002 roku. Od XI 1999 do II 2000 pełniła funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej.

W roku 2000 założyła Kameralny Chór Akademii Medycznej (obecnie Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu), z którym do dziś odnosi liczne sukcesy na konkursach w kraju i za granicą. 

Od czerwca 2006 roku jest kierownikiem Chóru Filharmonii Wrocławskiej współpracując m.in. z takimi postaciami jak Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Paul McCreesh, Konrad Junghanel, James MacMillan czy Krzysztof Penderecki. Z chórem Filharmonii Wrocławskiej odnosi liczne sukcesy, do ostatnich zaliczyć należy prestiżową nagrodę magazynu „Diapason” – „Diapason d’Or” za płytę z nagraniem oratorium Eliasz Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Z Chórem Filharmonii Wrocławskiej występowała w takich miejscach jak Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Gewandhaus w Lipsku oraz dwukrotnie w Royal Albert Hall w Londynie podczas słynnego festiwalu BBC Proms.

W okresie od stycznia do lipca 2013 roku była opiekunem artystycznym Chóru Polskiego Radia, reaktywując Zespół i wprowadzając na powrót na polską scenę profesjonalną.

Występowała jako gościnny dyrygent lub chórmistrz takich zespołów jak: Gabrieli Consort, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławski Zespół Solistów „Ricordanza”, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Chór Festiwalowy Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, Chór Filharmonii Śląskiej, Chor der Bamberger Symphoniker, Schleswig-Holstein Festival Choir.

Jest również pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, powstałego w 2013 roku, finansowanego przez Ministra Kultury w Dziedzictwa Narodowego, a prowadzonego przez Filharmonię Wrocławską.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta ze stopniem doktora habilitowanego na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, prowadząc klasę dyrygentury chóralnej oraz Chór im. Stanisława Krukowskiego.

Łącząc w sobie umiejętności dyrygenckie i wokalne, często zapraszana jest jako konsultant wokalny prowadząc warsztaty dla chórmistrzów oraz zespołów chóralnych. W swoim dorobku posiada ponad 70 nagród (w tym I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentury Chóralnej – 2004 r., I miejsce etapu dolnośląskiego Konkursu na Najlepszego Studenta Rzeczpospolitej Polskiej Primus Inter Pares – 2004 r., Wrocławska Nagroda Muzyczna, 2010 r., Nagroda internautów w konkursie Człowiek Roku 2011 – 2012 r., Nagroda Juvenes Wratislavie Polskiej Akademii Nauk – 2012 r., Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej – 2008 r.), ponad 600 koncertów w 18 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych, 10 nagranych płyt oraz około 600 zrealizowanych dzieł wokalnych i prawie 100 wokalno-instrumentalnych.

Agnieszka Franków-Żelazny jest pełną entuzjazmu i energii osobą, o wielkiej wrażliwości muzycznej, dla której praca z chórem jest ogromną pasją i życiowym wyzwaniem.