Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Ohrid

unnamed (1)W dniach 21-25 sierpnia 2014 roku Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Magdaleny Lipskiej wziął udział w VII edycji Ohrid Choir Festival. Wyjazd współfinansowany był przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz przez Europejską Stolicę Kultury.

Oto jak opisują wyjazd chórzyści:

unnamedPo krótkim pobycie w Budapeszcie dotarliśmy do miejscowości położonej w południowo-zachodniej części Macedonii, u stóp gór Galiczyca. Nastąpił kilkudniowy okres prób, podczas których doskonaliliśmy wybrane na konkurs utwory. Śpiewanie przeplataliśmy z równie intensywnym zwiedzaniem, przechadzaliśmy się wąskimi uliczkami miasteczka, czerpaliśmy inspiracje z piękna malowniczego ochrydzkiego jeziora i integrowaliśmy się w blasku upalnego macedońskiego słońca. Obserwowaliśmy również potyczki ponad 30 innych zespołów z: Litwy, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Chorwacji, Łotwy, Bułgarii, Estonii i Polski.

Niedzielnego poranka nadszedł w końcu czas na naszą prezentację. Pięć wykonanych przez nas utworów stanowiło bardzo zróżnicowany repertuar, w którym staraliśmy się ukazać nasze odmienne artystyczne oblicza. Emocje wyzwolone podczas kilkunastu minut na scenie udzieliły się nie tylko nam, ale również publiczności (gromki aplauz był wręcz idealnym zwieńczeniem występu) i, jak okazało się kilka godzin później, także jury. Wraz z sześcioma innymi europejskimi chórami (w tym dwoma zespołami z Polski) uzyskaliśmy I miejsce, czym zostaliśmy dopuszczeni do walki o Grand Prix podczas finału, mającego miejsce dnia następnego.

ohridohrid3ohrid2

Tym razem mieliśmy do wykonania jedynie dwa utwory. Wysoki poziom konkurencji sprawił, że chwila oczekiwania na wyniki upłynęła nam w poczuciu niepewności. Tym większa była nasza radość, gdy jury ogłosiło wyniki obrad. Chór Medici Cantantes otrzymał I miejsce jako najlepszy chór w kategorii C – dorosłych, dyplom za najlepsze wykonanie utworu renesansowego „Exultate justi” i główną nagrodę festiwalu – Grand Prix! Usłyszeliśmy także wiele słów podziwu na temat naszej muzykalności, umiejętności wokalnych, doboru repertuaru, a także zdolności dyrygenckie. Podbudowani tymi wydarzeniami wróciliśmy do Polski, aby podzielić się naszą radością z pierwszym dyrygentem chóru – Agnieszką Franków-Żelazny. Z jeszcze większą energią będziemy obdarzać naszych słuchaczy pasją do muzyki w nadchodzącym sezonie artystycznym.

Iga Daniszewska i Paulina Szylin